• WYPRZEDAŻ DO - 55%

  WYPRZEDAŻ DO - 55%

  NOWOROCZNE WIETRZENIE MAGAZYNÓW PROMOCJE OD 25% DO -55% WYPRZEDAŻ

Grüner Veltliner Axpoint Federspiel 2016 GRITSCH–MAURITIUSHOF

80,20 zł

Wino białe wytrawne. Pełen wyrazu Federspiel z imponującą długością i mineralnością. Delikatnie dymne aromaty, połączone z nutami przypraw. Na podniebieniu wyczuwalne egzotyczne przyprawy. Bardzo mineralne, eleganckie i pełne finezji.

Więcej szczegółów

Opis

SzczepyGrüner Veltliner
Kraj pochodzeniaAustria
RegionWachau
Temperatura podawania8-10 °C
Polecamy doIdealne do tradycyjnej kuchni wiedeńskiej oraz kuchni azjatyckiej.
Zawartość alkoholu12,50%
Rok produkcji2016
SymbolMH 02
Pojemność750 ml
Dodatkowe informacjezakrętka metalowa
Smakwytrawne
Kolorbiałe

Więcej informacji

Pełen wyrazu Federspiel z imponującą długością i mineralnością. Delikatnie dymne aromaty, połączone z nutami przypraw. Na podniebieniu wyczuwalne egzotyczne przyprawy. Bardzo mineralne, eleganckie i pełne finezji.

Wyróżnienia/oceny: 

2010 – 3 kieliszki Wein.pur

2009 – 91 pkt Wine Spectator

2008 – 90 pkt Wine Spectator

 

 

Winiarnia Gritsch Mauritiushof położona jest w malowniczej miejscowości Spitz an der Donau w regionie Wachau. Nazwa „Mauritiushof” pochodzi od położonego obok kościoła, który poświęcony jest świętemu Mauritiusowi. Wybudowany w XIII wieku Mauritiushof służył mnichom jako Lesehof do przyjmowania i sortowania zebranych w winnicach winogron.
W roku 1799 został kupiony przez rodzinę Gritsch, a od roku 2009 winiarnia kierowana jest przez Franza-Josefa Gritsch, który wspólnie z całą rodzina pielęgnuje tradycje winiarskie od 7 generacji.
8 hektarów winnic znajdują się na najlepszych siedliskach w Wachau: Axpoint, Hartberg, Loibenberg, Setzberg, Steinporz, Singerriedel i Tausendeimerberg. Dojrzewają na nich takie szczepy jak: Grüner Veltliner, Riesling, Neuburger, Sauvignon Blanc.
Wszystkie grona zbierane sa tylko ręcznie w kilku przejściach. Nadrzędnym celem winiarni jest produkcja naturalnych, świeżych i typowych dla szczepu i regionu win.

Od roku 2005 produkuje się tutaj wino pod zastrzeżoną marką „Kalmuck Wachau“. Nazwa pochodzi od wzoru typowej dla regionu Wachau marynarki winiarzy.
Roczna produkcja wynosi tylko 50 tys. butelek i dlatego też jest w bardzo krótkim czasie wysprzedana.

Wachau, odcinek doliny Dunaju między Melk i Krems, jest doskonałym przykładem nadrzecznych krajobrazów otoczonych górami, w których materialne dowody swojej długiej ewolucji historycznej zachowały się w znacznym stopniu. Dawna architektura (klasztory, zamki, ruiny), osiedla ludzkie i pozostałości uprawy winorośli w Wachau obrazowo ilustrują  średniowieczny krajobraz, który rozwinął się naturalnie i harmonijnie z upływem czasu. Krajobraz kulturowy Wachau został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wachau jest najsłynniejszym i najbardziej renomowanym regionem winiarskim Austrii. Cechą charakterystyczną jego krajobrazu są kamienne tarasy. Rieslingi z Wachau uchodzą w świecie za niedościgniony wzór. Jednakże najważniejszym uprawianym tu szczepem jest Grüner Veltliner, który również daje szeroką paletę białych win - od bardzo lekkich, nieskomplikowanych, codziennych, po wielowarstwowe
i wyrafinowane.
Wina z Wachau uzyskują zdecydowanie mineralny charakter oraz ogromny potencjał dojrzewania. Rieslingi z Wachau łączą w sobie finezyjną pikanterię win mozelskich z mocą i bogactwem Rieslingów alzackich. Tutejsze Grüner Veltlinery są bardzo złożone, ekstraktywne i pieprzne oraz znakomicie dojrzewają rozwijając złożony wachlarz aromatów.
W okręgu Wachau stosuje się dodatkową klasyfikację dla wytrawnych win jakościowych:

 

 • Steinfeder
  – lekkie i świeże wina o maksymalnej zawartości alkoholu do 11,50 %.
 • Federspiel
  – wina o zawartości alkoholu od 11,50 % do 12,50 %.
 • Smaragd
  – gęste i skoncentrowane wina o zawartości alkoholu powyżej 12,50 %.

30 innych produktów w tej samej kategorii: