• WYPRZEDAŻ DO - 55%

  WYPRZEDAŻ DO - 55%

  WIOSENNE WIETRZENIE MAGAZYNÓW PROMOCJE OD 25% DO -55% WYPRZEDAŻ

Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2011 GRITSCH–MAURITIUSHOF

94,48 zł

-20%

118,10 zł

Wino białe wytrawne. Typowy przedstawiciel kremowej wersji Loibenberg z dobrą podbudową kwasową. Czarny pieprz, tytoń i nuty wanilii. Usta pełne i gęste, harmonijne i mineralne.


Więcej szczegółów

Opis

SzczepyGrüner Veltliner
Kraj pochodzeniaAustria
RegionWachau
Temperatura podawania10-12 °C
Polecamy dodo pieczonych mięs, ryb i warzyw lub indywidualnie
Zawartość alkoholu12,50%
Rok produkcji2011
SymbolMH 03
Pojemność750 ml
Smakwytrawne
Kolorbiałe
STAN MAGAZYNOWYostatnie 2 butelki

Więcej informacji

Wyróżnienia/oceny:

2005 – 90 pkt Falstaff

Winiarnia Gritsch Mauritiushof położona jest w malowniczej miejscowości Spitz an der Donau w regionie Wachau. Nazwa „Mauritiushof” pochodzi od położonego obok kościoła, który poświęcony jest świętemu Mauritiusowi. Wybudowany w XIII wieku Mauritiushof służył mnichom jako Lesehof do przyjmowania i sortowania zebranych w winnicach winogron.  W roku 1799 został kupiony przez rodzinę Gritsch, a od roku 2009 winiarnia kierowana jest przez Franza-Josefa Gritsch, który wspólnie z całą rodzina pielęgnuje tradycje winiarskie od 7 generacji. 8 hektarów winnic znajdują się na najlepszych siedliskach w Wachau: Axpoint, Hartberg, Loibenberg, Setzberg, Steinporz, Singerriedel i Tausendeimerberg. Dojrzewają na nich takie szczepy jak: Grüner Veltliner, Riesling, Neuburger, Sauvignon Blanc.
Wszystkie grona zbierane sa tylko ręcznie w kilku przejściach. Nadrzędnym celem winiarni jest produkcja naturalnych, świeżych i typowych dla szczepu i regionu win. Od roku 2005 produkuje się tutaj wino pod zastrzeżoną marką „Kalmuck Wachau“. Nazwa pochodzi od wzoru typowej dla regionu Wachau marynarki winiarzy. Roczna produkcja wynosi tylko 50 tys. butelek i dlatego też jest w bardzo krótkim czasie wysprzedana.

Wachau, odcinek doliny Dunaju między Melk i Krems, jest doskonałym przykładem nadrzecznych krajobrazów otoczonych górami, w których materialne dowody swojej długiej ewolucji historycznej zachowały się w znacznym stopniu. Dawna architektura (klasztory, zamki, ruiny), osiedla ludzkie i pozostałości uprawy winorośli w Wachau obrazowo ilustrują  średniowieczny krajobraz, który rozwinął się naturalnie i harmonijnie z upływem czasu. Krajobraz kulturowy Wachau został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wachau jest najsłynniejszym i najbardziej renomowanym regionem winiarskim Austrii. Cechą charakterystyczną jego krajobrazu są kamienne tarasy. Rieslingi z Wachau uchodzą w świecie za niedościgniony wzór. Jednakże najważniejszym uprawianym tu szczepem jest Grüner Veltliner, który również daje szeroką paletę białych win - od bardzo lekkich, nieskomplikowanych, codziennych, po wielowarstwowe i wyrafinowane.Wina z Wachau uzyskują zdecydowanie mineralny charakter oraz ogromny potencjał dojrzewania. Rieslingi z Wachau łączą w sobie finezyjną pikanterię win mozelskich z mocą i bogactwem Rieslingów alzackich. Tutejsze Grüner Veltlinery są bardzo złożone, ekstraktywne i pieprzne oraz znakomicie dojrzewają rozwijając złożony wachlarz aromatów. W okręgu Wachau stosuje się dodatkową klasyfikację dla wytrawnych win jakościowych:

 • Steinfeder
   – lekkie i świeże wina o maksymalnej zawartości alkoholu do 11,50 %.
 • Federspiel
  – wina o zawartości alkoholu od 11,50 % do 12,50 %.
 • Smaragd
  – gęste i skoncentrowane wina o zawartości alkoholu powyżej 12,50 %.

30 innych produktów w tej samej kategorii: