Wachau Grüner Veltliner 2016/2017 - RAINER WESS

44,15 zł brutto

Wino białe wytrawne. Lekki, nieskomplikowany, bardzo aromatyczny  Grüner Veltliner z regionu Wachau. Zapach świeżych ziół, jabłek i melona, usta soczyste i eleganckie, dobrze zrównoważone. Bardzo aromatyczny, lekki i nieskomplikowany, typowy  Grüner Veltliner z Wachau. Winogrona do produkcji tego wina pochodzą z płaskich parceli w Loiben i Dürnstein.

 

 

Więcej szczegółów

Opis

SzczepyGrüner Veltliner
Kraj pochodzeniaAustria
RegionKremstal
Temperatura podawania 8-10 °C
Polecamy dozimnych przystawek, owoców morza, wędzonych ryb, kuchni azjatycki
Zawartość alkoholu13,00%
Rok produkcji2016/2017
SymbolRWW 01
Pojemność750 ml
Smakwytrawne
Kolorbiałe

Więcej informacji

Wyróżnienia/oceny:

2010 – **** Falstaff
2010 – 91 pkt Wine Spectator
2010 – 89 pkt Robert Parker
2009 – 16 pkt Gault Millau
2007 – 86 pkt Wine Spectator
2007 – 87 pkt Robert Parker
2006 – 87 pkt Robert Parker
2004 – 88 pkt Wine Spectator

Początki winiarni Wess to rok 2003. Wcześniej swoje doświadczenia Rainer zbierał będąc między innymi sprzedawcą produktów Roberta Mondavi w Europie i menagerem Freie Weingärtner Wachau. Obecnie uprawia tylko szczepy Riesling i Grüner Veltliner na 8 hektarach w Wachau. W roku 2011 zostały otwarte świeżo odrestaurowane pomieszczenia winiarni w Kremser Sandgrube. Stylistyka wszystkich win produkowanych przez Rainera Wess jest zdominowana klarownym, świeżym owocem, bogactwem finezji i długowiecznością. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu istnienia i niewielkich ilości otrzymywanych win, Rainer Wess ma opinię wschodzącej gwiazdy regionu Wachau, a jego wina eksportowane są do ponad 20 krajów na całym świecie.

Wachau, odcinek doliny Dunaju między Melk i Krems, jest doskonałym przykładem nadrzecznych krajobrazów otoczonych górami, w których materialne dowody swojej długiej ewolucji historycznej zachowały się w znacznym stopniu. Dawna architektura (klasztory, zamki, ruiny), osiedla ludzkie i pozostałości uprawy winorośli w Wachau obrazowo ilustrują  średniowieczny krajobraz, który rozwinął się naturalnie i harmonijnie z upływem czasu. Krajobraz kulturowy Wachau został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wachau jest najsłynniejszym i najbardziej renomowanym regionem winiarskim Austrii. Cechą charakterystyczną jego krajobrazu są kamienne tarasy. Rieslingi z Wachau uchodzą w świecie za niedościgniony wzór. Jednakże najważniejszym uprawianym tu szczepem jest Grüner Veltliner, który również daje szeroką paletę białych win - od bardzo lekkich, nieskomplikowanych, codziennych, po wielowarstwowe i wyrafinowane. Wina z Wachau uzyskują zdecydowanie mineralny charakter oraz ogromny potencjał dojrzewania. Rieslingi z Wachau łączą w sobie finezyjną pikanterię win mozelskich z mocą i bogactwem Rieslingów alzackich. Tutejsze Grüner Veltlinery są bardzo złożone, ekstraktywne i pieprzne oraz znakomicie dojrzewają rozwijając złożony wachlarz aromatów. W okręgu Wachau stosuje się dodatkową klasyfikację dla wytrawnych win jakościowych:

  • Steinfeder
    – lekkie i świeże wina o maksymalnej zawartości alkoholu do 11,50 %.
  • Federspiel
    – wina o zawartości alkoholu od 11,50 % do 12,50 %.
  • Smaragd
    – gęste i skoncentrowane wina o zawartości alkoholu powyżej 12,50 %.

 

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: