Grüner Veltliner Klostersatz 2015/2016 PICHLER-KRUTZLER

69,02 zł brutto

Wino białe wytrawne. Owocowa i mineralna aromatyka z nutami agrestu i czerwonej porzeczki. Usta kremowe i pikantne, mineralna struktura, przyjemna kwasowość.

Więcej szczegółów

Opis

SzczepyGrüner Veltliner
Kraj pochodzeniaAustria
RegionWachau
Temperatura podawania8 °C
Polecamy dokurczaka, delikatnych ryb, kotleta schabowego.
Zawartość alkoholu12,50%
Rok produkcji2015/2016
SymbolPK 01
Pojemność750 ml

Więcej informacji

Owocowa i mineralna aromatyka z nutami agrestu i czerwonej porzeczki.

Usta kremowe i pikantne, mineralna struktura, przyjemna kwasowość.
 

Wyróżnienia/oceny: 

2010 – 91 pkt Falstaff

2010 – 16,5 pkt rotweissrot.de

2010 – 90 pkt Robert Parker

2009 – 89 pkt Wine Spectator

2009 – 17 pkt Gault Millau

2008 – brązowy medal Decanter

2007 – 85 pkt Robert Parker

 

Pichler-KrutzlerŚlub zawarty w 2006 roku pomiędzy córką gwiazdy austriackiej sceny winiarskiej z Wachau – F.X. Pichler, Elisabeth Pichler i Ericha Krutzlera (twórcę wybitnego Blaufränkischa Perwolf) to początek małej, ale już zdobywającej uznanie (nie tylko w Austrii) winiarni Pichler-Krutzler.
W 2006 roku Erich Krutzler rozpoczął prace na bardzo starej parceli w Deutsch Schützen, gdzie powstaje bezkompromisowy Blaufränkisch Weinberg. W roku 2007 Elisabeth Pichler-Krutzler i Erich Krutzler rozpoczęli skup winogron z parceli w Dürnstein i Loiben, jak również wynajęli piwnicę w Loiben.
Obecnie roczna produkcja z 7 hektarów wynosi 10.000 butelek Grüner Veltliner, Rieslinga i Pinot Blanc z parceli Dürnsteiner Frauengärten, Loibner Klostersatz, Dürnsteiner Supperin, Dürnsteiner In der Wand, Loibner Loibenberg i Dürnsteiner Wunderburg.

 

 

Poniższe słowa Pana Wojciecha Bońkowskiego to najtrafniejsza analiza win tejże winiarni:
„Wina Pichler-Krutzler są nowoczesne i tradycyjne zarazem. Stanowią odwrót od egzotycznego, przejrzałego, orgiastycznego stylu pierwszej fali moderny w Wachau, która w ostatniej dekadzie rozsławiła ten nieznany dotąd region w świecie (i której czołowym przedstawicielem była właśnie winiarnia F.X. Pichler). Elisabeth i Erich „fenoliczną dojrzałość” zastępują przejrzystą mineralnością. Zarazem nie są to wina chude, ostro kwasowe, bezowocowe jak trzydzieści lat temu. Wręcz przeciwnie, uderzają niezwykłą intensywnością i koncentracją; mają jedne z bodaj najdłuższych posmaków, jakich ostatnio doświadczyłem w białych winach.”

 

wino z Austrii -Wachauwina z WachauWachau, odcinek doliny Dunaju między Melk i Krems, jest doskonałym przykładem nadrzecznych krajobrazów otoczonych górami, w których materialne dowody swojej długiej ewolucji historycznej zachowały się w znacznym stopniu. Dawna architektura (klasztory, zamki, ruiny), osiedla ludzkie i pozostałości uprawy winorośli w Wachau obrazowo ilustrują  średniowieczny krajobraz, który rozwinął się naturalnie i harmonijnie z upływem czasu. Krajobraz kulturowy Wachau został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wachau jest najsłynniejszym i najbardziej renomowanym regionem winiarskim Austrii. Cechą charakterystyczną jego krajobrazu są kamienne tarasy. Rieslingi z Wachau uchodzą w świecie za niedościgniony wzór. Jednakże najważniejszym uprawianym tu szczepem jest Grüner Veltliner, który również daje szeroką paletę białych win - od bardzo lekkich, nieskomplikowanych, codziennych, po wielowarstwowe
i wyrafinowane.
Wina z Wachau uzyskują zdecydowanie mineralny charakter oraz ogromny potencjał dojrzewania. Rieslingi z Wachau łączą w sobie finezyjną pikanterię win mozelskich z mocą i bogactwem Rieslingów alzackich. Tutejsze Grüner Veltlinery są bardzo złożone, ekstraktywne i pieprzne oraz znakomicie dojrzewają rozwijając złożony wachlarz aromatów.
W okręgu Wachau stosuje się dodatkową klasyfikację dla wytrawnych win jakościowych:

 

  • Steinfeder
    – lekkie i świeże wina o maksymalnej zawartości alkoholu do 11,50 %.
  • Federspiel
    – wina o zawartości alkoholu od 11,50 % do 12,50 %.
  • Smaragd
    – gęste i skoncentrowane wina o zawartości alkoholu powyżej 12,50 %.

30 innych produktów w tej samej kategorii: