Grauburgunder Graupert 2014 MEINKLANG

83,25 zł brutto

Wino białe wytrawne pochodzące z produkcji biodynamicznej. Trunek posiada spontaniczne aromaty warzyw, dojrzałych owoców z delikatnym dotykiem orzecha włoskiego. To świetny wybór dla pasjonatów ekologii i wybornego smaku.

Więcej szczegółów

Opis

SzczepyGrauburgunder (Pinot Gris)
Kraj pochodzeniaAustria
RegionNeusiedlersee
Zawartość alkoholu13,00%
Rok produkcji2014
Symbol14733
Pojemność750 ml
Dodatkowe informacjeWino pochodzi z oferty dodatkowej, wymaga sprawdzenia dostępności oraz aktualnego rocznika.
Smakwytrawne
Kolorbiałe
Specjalnebiodynamiczne

Więcej informacji

Grauburgunder

Wino pochodzi z oferty dodatkowej, wymaga sprawdzenia

dostępności oraz aktualnego rocznika.

Czas realizacji dostawy od 2 do 14 dni.

biuro@austrovin.pl
tel. 603 999 715

Prosimy o kontakt, jeżeli poszukujecie Państwo inne wina tego producenta.

 

Wino z kontrolowanej produkcji biodynamicznej.

„Graupert” oznacza w regionalnym dialekcie dziki, nieokrzesany. W ten właśnie sposób rosną krzewy Graubungundera, w pełnej wolności, podcinane tylko co kilka lat. Efektem tego są małe, zwarte grona o wysokim poziomie ekstraktu.

Wino to charakteryzują aromaty dojrzałych owoców, jak również warzyw z delikatną nutą orzechów włoskich.

 

Wino z biodynamicznej uprawy powstaje w ścisłym połączeniu z naturą. Bogata roślinność pomiędzy winoroślami stwarza idealne warunki rozwoju dla wielu organizmów żywych. Uzależnienie wykonywanych prac w winnicy od położenia planet  i zastosowanie metod bio-dynamicznych powodują zrównoważony wzrost krzewów i otrzymywanie harmonijnych win.
Biodynamika jest następnym etapem w rozwoju rolnictwa biologiczno-organicznego. Jest specjalizacją uwzględniającą procesy przemiany materii roślin i zwierząt.
Zastosowanie preparatów biodynamicznych jak również uwzględnienie konstelacji gwiazd i faz księżyca wspomagają uzyskanie optymalnego procesu przemiany materii roślin i zwierząt, który jest  podstawą wzrostu i dojrzewania wysokiej jakości produktów.
Rolnictwo biodynamiczne różni się od konwencjonalnego nie tylko ograniczonym użyciem niewielu środków ochrony roślin takich jak: środki bazujące na miedzi, krzemian, oleje, wyciągi roślinne itd. Całkowicie zakazane jest używanie środków zmodyfikowanych syntetycznie.
Myślą przewodnią jest stworzenie równowagi, gdzie uprawa ziemi jest częścią zamkniętego cyklu ekologicznego.
Środowisko naturalne niezanieczyszczone związkami chemicznymi umożliwia rozwój różnorodnych organizmów żywych w winnicy będącej naturalnym biotopem. Dodatkowym elementem wspomagającym jest tak zwana uprawa dwurzędowa.
Polega ona na tym, iż gdy jeden rząd jest orany lub jest koszona na nim trawa drugi pozostaje nienaruszony, tworząc miejsce schronienia dla owadów będących naturalną ochroną przeciw szkodnikom.
Dzięki uprawie biodynamicznej wina z winiarni Meinklang są szczere, harmonijne
i charakterystyczne. Tworzy ona jeszcze coś więcej: jednolitą Całość i Źródło siły
z której czerpie energię krzew winny.
Cykl produkcyjny w winiarni Meinklang jest cyklem zamkniętym. Uprawa biologiczna, zgodna z założeniami Demeter, jest dopełniona poprzez hodowlę bydła rogatego rasy Angus. Pasza z łąk służy jako pokarm dla trzody chlewnej, a obornik jest kompostowany i preparowany służąc jako wysokiej jakości naturalny nawóz dla winnic i pól. Winiarnia Meinklang jako jedyna w Austrii stosuje ten system uprawy.
Zamiast przemysłowo wyprodukowanych nawozów i środków ochrony roślin zawierających substancje trujące, w rolnictwie biodynamicznym używane są specjalne preparaty ziołowe, kwarcowe i nawożenie obornikiem, który po specjalnym procesie kompostowania ma centralne znaczenie dla ochrony podłoża i roślin.
Preparaty z krowiego nawozu i roślin leczniczych takich jak waleriana i mniszek, wspomagają procesy aktywnego użyźnienia gleby.
Jednakże sztuka uprawy zgodnie z linią Demeter polega również na wykonywaniu kolejnych prac rolnych w ściśle określonym czasie. Wrażliwość i długoletnie doświadczenie są niezbędne, aby połączyć 
i odpowiednio wykorzystać rytm ziemski i kosmiczny. Wpływ sił kosmicznych na świat roślinny i zwierzęcy został w ostatnich latach wielokrotnie i przekonywująco udowodniony.


Następujące preparaty są używane w uprawie biodynamicznej:
1. Nawóz preparowany w krowim rogu.Rogi obcięte krowom z uboju, wypełniane są świeżymi krowimi ekskrementami i zakopywane na jesień, w zawierającej dużo humusu ziemi. Energia i siły które nagromadziła krowa podczas swojego życia w rogu przekazywane są obornikowi. Następnej wiosny rogi są odkopywane, a otrzymany nawóz jest neutralny zapachowo. Niewielkie ilości gotowego preparatu mieszane są z wodą i rozpylane w winnicy. Preparat ten polepsza strukturę ziemi, aktywność mikroorganizmów, powstawanie humusu, reguluje kwasowość gleby, stymuluje kiełkowanie nasion, rozwój korzeni, pomaga w rozkładzie związków mineralnych i zapobiega przesoleniu ziemi.
2. Preparat z kryształu górskiego.Kryształ górski jest bardzo drobno mielony
i zmieszany z wodą rozpryskiwany w winnicy. Krzemień odbijając promienie słoneczne i gromadząc ciepło powoduje w okresie letnim zwiększoną przemianę materii winorośli.
3. Preparat z krwawnika. Pęcherz jelenia wypełniany jest kwiatami krwawnika i suszony w letnim słońcu, a następnie zakopywany w ziemi. Jeleń będąc zwierzęciem rogatym przyjmuje siły kosmiczne i przekazuje je w procesie przemiany materii do pęcherza.
4. Preparat z rumianku.Rumianek ma działanie oczyszczające i lecznicze. Powoduje ożywienie krzewów
i wzmacnia ich odporność.
5. Preparat z pokrzywy. Pokrzywy są przed zakwitnięciem ścinane
i zakopywane w torfowiskach, gdzie przebywają cały rok. Spreparowane w ten sposób pokrzywy polepszają strukturę gleby, pochłaniają nadmiar żelaza i azotu.
6. Kora dębu. Kora dębu zakopywana jest w ostatnich dniach sierpnia w norach zwierzęcych. W wyniku procesu rozkładu powstaje preparat ochronny przeciwko przeciw grzybicom.
7. Mniszek. Kwiaty mniszka zbierane są na wiosnę i suszone na słońcu. Wywar
z kwiatów mniszka rozpylany jest w winnicy na jesień.
8. Preparat z waleriany. Waleriana jest środkiem uspokajającym otrzymywanym z korzeni. Wywar z sfermentowanych kwiatów waleriany ma działanie ochronne przeciw przemrożeniom krzewów jak również wspomaga rozwój kwiatów i owoców.

30 innych produktów w tej samej kategorii: